Egy nyugat-berlini foglalt házban 1982-ben tartotta első koncertjét a Die Ärzte. Alig egy-két évvel később, a nyolcvanas évek első felében graffiti tűnt fel a budai Csaba utcában lévő általános iskola falán, Turán néni trafikjával srégen szemben.
A maga korában rendkívül korszerű falfirka majdnem harminc éve hirdeti „a világ legjobb zenekarának” (die beste Band der Welt: az Ärzte a kezdetektől így nevezi magát) nagyságát. A német viccpunk legjelentősebb képviselője – akiktől egészen a múlt század végéig távol állt a Toten Hosenre jellemző komolykodás –, körülbelül itt tartott ekkoriban:
Korai budai rajongójuk maradandó nyomot hagyott a házfalon, mely azonban nemsokára eltűnik a helyéről: mint a képen is látható, az iskolát felújítják, s hamarosan sort kerítenek a külső tatarozásra is.
Pedig a Csaba utcai iskola fala aranybánya, melyen ma még több, hasonló korú graffiti csodálható meg. Legalább harminc éves a lényegre törő Page-Plant felirat is, mely minden bizonnyal Jimmy Page-re és Robert Plantre, az 1968-ban alakított Led Zeppelin két vezéregyéniségére utal. Valamivel későbbi, de ugyancsak rendszerváltás előtti (esetleg akörüli), és az előbbiekhez hasonlóan progressziót sugalló firka a Városmajor utcai homlokzaton fennmaradt „Rap” bevésés (vagy kréta?), tetején a koronával. Szintén nagyon régen ott virít a „Varázsparázs” szó, melyet később „Garázsparázzsá” csúfítottak, és alighanem egy korabeli iskolai zenekar neve.
Az Ärztéhez hasonlóan nemsokára ezeket a feliratokat is friss vakolat fedi, így ugyanúgy eltűnnek, mint a Turán-trafik (ki venné ma már a néni slágertermékeit, a Limót – a vízzel fogyasztásra szánt „gyümölcsízű pezsgőpor”-t szárazon volt divatos fogyasztani –, meg a télifagyit?), vagy a korábban a falon virító Kiri te Kanawa felirat. Erről e sorok írója nagyon sokáig azt hitte, hogy egy Kiri nevű embernek szóló üzenet, akit a firka készítője valamilyen rejtélyes okból kanawának becsmérel. Amikor pedig e sorok – 1979 és 1987 között a Csaba utcai iskolába járó – írója rájött, Kiri te Kanawa egy híres szoprán operaénekesnő, már bőven elég idős volt ahhoz, hogy elcsodálkozzon: micsoda idők lehettek, amikor a writerek operaénekesnők nevét fújták a falra!
De vissza az Ärztéhez!
A mára több mint 23 millió lemezt értékesített, még mindig aktív Orvosokról hihetnénk, hogy magyar kötődésük okán kerültek az általános iskola falára – dobosukat ugyanis Bela B-nek hívják. De tévednénk. A Bela csak művésznév, melyet a berlini születésű Dirk Albert Felsenheimer a Drakulát játszó Lugosi Béla iránti csodálata miatt választott magának. (A „B.” pedig Barney Geröllheimerre utal, aki a Familie Feuerstein című német tévésorozat egyik hőse; osztálytársai valamiért így becézték az 1962-es születésű kis Belát, aki akkor még Dirk volt.)
(Forrás: www.hegyvidekiujsag.eu)
Ami pedig e remek várostörténeti leleteknek felületet biztosító épületet illeti, az ugyancsak érdemel néhány szót. Mayer Ferenc 1848-ban is aktív tábornok 1853-ban írt végrendeletében jelentős összeget különített el egy halála után létrehozandó budai fiúárvaház létesítésére. Ez 1885-ben épült fel, és 1886. szeptember 1-jén nyílt meg, huszonnégy árvának biztosítva otthont. 1940-ig 818 árvát neveltek itt fel, az intézmény 1947-ben megszűnt. Az épületben 1954-ben iskolát nyitottak, melynek úttörőcsapata Váci Mihály nevét vette fel. Előkertjébe csak 1968-ban kerülhetett vissza az alapító Mayer –addig a pincében porosodó – szobra. Ez ma is ott áll, de az épületben 1997-ben újabb váltás történt: azóta a Pannonia Sacra Katolikus Általános Iskola otthona.